21 maja 2006 r. odbyła się w Zaciszu uroczystość z okazji 86 rocznicy śmierci H. Paasche oraz przejęcie opieki nad jego grobem przez uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp.
W uroczystości wzięli udział :
– Pan Nadleśniczy Tadeusz Grupiński/ teren dawnego majątku Zacisze jest własnością Nadleśnictwa Krzyż
– Pan burmistrz Zygmunt Jasiewicz i w-ce burmistrz Artur Oto
– Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Belter
– Radny powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego Tadeusz Wachowiak
– Dyrektor gimnazjum pani Renata Dahmani oraz uczniowie gimnazjum z opiekunami panią Jolantą Jaworską oraz Joanną Kołodziej.
Zebrani przy grobie poznali informacje dotyczące życia i działalności H. Paasche, wysłuchali wiersza o nim napisanego przez jego przyjaciela Kurta Tucholskiego, złożono wiązankę, uczczono jego pamięć minutą ciszy. Pan Nadleśniczy oraz Burmistrz przekazali Pani dyrektor R. Dahmani Akt Adopcji , który zobowiązuje uczniów gimnazjum do sprawowania opieki nad miejscem jego spoczynku. Wszyscy przeszli ścieżkę historyczno-przyrodniczą jego imienia w Zaciszu. W tym dniu rosnący w Zaciszu klon jawor został nazwany imieniem H. Paasche. Umieszczono na nim pamiątkową tabliczkę.
Uczniowie , którzy przygotowali i prowadzili uroczystość:
Kamila Jaworska, Magda Kubiaczyk, Adrianna Koczerba, Darek Nowakowski, Adam Czyżewski
Następnie zabrali głos: p.burmistrz, p. nadleśniczy, p. przewodniczący rady oraz p. dyrektor. Wszyscy podziękowali młodzieży za podjęcie tak ważnej inicjatywy nawiązując do postaci H. Paasche jako osoby głoszącej hasło pokoju, dbałości o naturalne środowisko oraz zajmującej się każdą niesprawiedliwością społeczną , osobą będącą wzorem dla współczesnych. Następnie wszyscy udali się do Krzyża, aby w sali kina ,, Polonia „ obejrzeć wystawę poświęconą życiu i działalności Hansa Paasche.
Gościem w Zaciszu była również Pani Ingeborg Gräffin, przyjaciółka córki Hansa. Poznały się w Meksyku w latach 60 –tych i do dziś się przyjaźnią. Pani Ingeborg pracowała jako dyplomata we Francji, Meksyku oraz w Nairobii i Kenii. Obecnie współpracuje z Fundacją ,,Krzyżowa”, która pracuje na rzecz porozumienia europejskiego i wzajemnego poszanowania narodów, społeczności i jednostek, służy budowie społeczności obywatelskiej w Europie. Zachęca do podejmowania odpowiedzialności za losy regionu, kraju i świata.
Pani Helga Paasche 30 maja ukończy 90 lat i nie mogła przyjechać osobiście. Była świadkiem zabójstwa ojca i do dziś nie może się z tym uporać ( miała wówczas 4 lata). Pani Ingeborg zwiedziła Zacisze oraz wystawę. Podziękowała za zaopiekowanie się grobem ojca swojej przyjaciółki.
Uczniowie zajęli się poznawaniem historii Hansa Paasche oraz majątku Zacisze w ramach projektu ,,Ślady przeszłości”. Projekt ten jest wspierany przez Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Edukacji oraz Fundację im. Leopolda Kronenberga.
Realizowany jest on przez uczniów należących do Koła Regionalnego;
Dariusz Nowakowski, Magda Kubiaczyk, Adam Czyżewski , Krzysztof Matusiak, Jakub Garstka.
Pragniemy podzielić się naszą wiedzą z innymi osobami mieszkającymi w naszej gminie.
Zorganizowaliśmy wystawy poświęcone Hansowi Paasche z okazji 125 rocznicy urodzin oraz 86 rocznicy jego śmierci. Przygotowaliśmy stronę internetową, album oraz folder jemu poświęcony. Wysłaliśmy informacje na stronę internetową w Kanadzie. Strona ta poświęcona Hansowi ukazuje się w języku angielskim, niemieckim i polskim. Wspólnie z klubem rowerowym ,, Dynamo”( opiekun Daniel Wilk) wytyczyliśmy ścieżkę rowerową im. Hansa Paasche prowadzącą z Krzyża do Zacisza. Odbyły się dwie takie wycieczki. Przygotowaliśmy przewodnik dla zwiedzających ścieżkę. Nawiązaliśmy liczne kontakty z osobami oraz instytucjami, które pragną wspierać nasze działania;
Jerzy Giergielewicz – osoba, dzięki której zainteresowaliśmy się postacią Hansa oraz udostępnił nam informacje w języku polskim, które sam przetłumaczył z języka niemieckiego.
Werner Lange – autor biografii H. Paasche, przesłał nam liczne artykuły, fotografie i ich opisy. Podał nam adres wnuka Hansa – Gotfrieda Paasche mieszkającego w Kanadzie z którym jesteśmy również w kontakcie. Nawiązaliśmy również kontakt z zamkiem Ludwigstein. Znajduje się tam Archiwum Hansa Paasche, jego płyta nagrobna oraz 600-letnia lipa nazwana jego imieniem. Obecnie jest to Ośrodek Młodzieży Niemieckiej. Dyrektor tego ośrodka pan Stephan Sommersfeld pragnie rozpocząć współpracę z naszym gimnazjum.
Z kolei pan Olaf Grabowski z archiwum w zamku przesłał nam oryginalny, pochodzący z 1913 roku zeszyt ,, Oddział przedni” w którym ukazała się najpopularniejsza książka H. Paasche ,, Podroż badawcza Lukanga Mukara w głąb Niemiec”. Otrzymaliśmy również książkę o niemieckim ruchu młodzieżowym ( jednym z inicjatorów jego powstania był H. Paasche). Cenna dla nas jest również przesłana bibliografia obejmująca wszystkie pozycje napisane przez Hansa jak i o nim. Nawiązaliśmy również kontakt z organizacją w Hannoverze zajmującą się opieką nad grobami niemieckimi znajdującymi się na terenie Polski oraz z panem Ingo Wrobinger, nauczycielem nauk społecznych przy Haranni- Gymnasium w Herne oraz przewodniczącym stowarzyszenia Niemiecko- Polska – Alternatywa.
Otrzymaliśmy również obietnicę wsparcia finansowego od Burmistrza Miasta i Gminy Krzyż Wlkp. oraz ,, Stowarzyszenia Obywatelskiego” na realizację projektu.
Pragniemy dalej zajmować się tym miejscem i jego historią. Obecnie pracujemy nad prezentacją multimedialną oraz nad internetową stroną gimnazjum, będzie to podsumowanie działań w bieżącym roku. Przygotowujemy również wystawę oraz materiały w języku niemieckim. W czerwcu na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprezentujemy nasze działania na ogólnopolskiej wystawie projektów ,, Ślady Przeszłości” w Warszawie. Przygotujemy płyty z informacjami i materiałami, które udało nam się zgromadzić i przekażemy je szkołom w naszym mieście oraz instytucjom, które wspierają nasze działania.
Wszystkim tym, którzy nas wspierają serdecznie dziękujemy.
Organizator uroczystości oraz opiekun Koła Regionalnego Ludmiła Wicher.
Skomentuj