Hans Paasche

„Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą” Berlin, 9 listopada 1918

Uroczystość z okazji 86 rocznicy śmierci H. Paasche

21 maja 2006 r. odbyła się w Zaciszu uroczystość z okazji 86 rocznicy śmierci H. Paasche oraz przejęcie opieki nad jego grobem przez uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp.

W uroczystości wzięli udział :

– Pan Nadleśniczy Tadeusz Grupiński/ teren dawnego majątku Zacisze jest własnością Nadleśnictwa Krzyż
– Pan burmistrz Zygmunt Jasiewicz i w-ce burmistrz Artur Oto
– Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Belter
– Radny powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego Tadeusz Wachowiak
– Dyrektor gimnazjum pani Renata Dahmani oraz uczniowie gimnazjum z opiekunami panią Jolantą Jaworską oraz Joanną Kołodziej.

Zebrani przy grobie poznali informacje dotyczące życia i działalności H. Paasche, wysłuchali wiersza o nim napisanego przez jego przyjaciela Kurta Tucholskiego, złożono wiązankę, uczczono jego pamięć minutą ciszy. Pan Nadleśniczy oraz Burmistrz przekazali Pani dyrektor R. Dahmani Akt Adopcji , który zobowiązuje uczniów gimnazjum do sprawowania opieki nad miejscem jego spoczynku. Wszyscy przeszli ścieżkę historyczno-przyrodniczą jego imienia w Zaciszu. W tym dniu rosnący w Zaciszu klon jawor został nazwany imieniem H. Paasche. Umieszczono na nim pamiątkową tabliczkę.

Uczniowie , którzy przygotowali i prowadzili uroczystość:
Kamila Jaworska, Magda Kubiaczyk, Adrianna Koczerba, Darek Nowakowski, Adam Czyżewski
Następnie zabrali głos: p.burmistrz, p. nadleśniczy, p. przewodniczący rady oraz p. dyrektor. Wszyscy podziękowali młodzieży za podjęcie tak ważnej inicjatywy nawiązując do postaci H. Paasche jako osoby głoszącej hasło pokoju, dbałości o naturalne środowisko oraz zajmującej się każdą niesprawiedliwością społeczną , osobą będącą wzorem dla współczesnych. Następnie wszyscy udali się do Krzyża, aby w sali kina ,, Polonia „ obejrzeć wystawę poświęconą życiu i działalności Hansa Paasche.
Gościem w Zaciszu była również Pani Ingeborg Gräffin, przyjaciółka córki Hansa. Poznały się w Meksyku w latach 60 –tych i do dziś się przyjaźnią. Pani Ingeborg pracowała jako dyplomata we Francji, Meksyku oraz w Nairobii i Kenii. Obecnie współpracuje z Fundacją ,,Krzyżowa”, która pracuje na rzecz porozumienia europejskiego i wzajemnego poszanowania narodów, społeczności i jednostek, służy budowie społeczności obywatelskiej w Europie. Zachęca do podejmowania odpowiedzialności za losy regionu, kraju i świata.
Pani Helga Paasche 30 maja ukończy 90 lat i nie mogła przyjechać osobiście. Była świadkiem zabójstwa ojca i do dziś nie może się z tym uporać ( miała wówczas 4 lata). Pani Ingeborg zwiedziła Zacisze oraz wystawę. Podziękowała za zaopiekowanie się grobem ojca swojej przyjaciółki.

Uczniowie zajęli się poznawaniem historii Hansa Paasche oraz majątku Zacisze w ramach projektu ,,Ślady przeszłości”. Projekt ten jest wspierany przez Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Edukacji oraz Fundację im. Leopolda Kronenberga.

Realizowany jest on przez uczniów należących do Koła Regionalnego;
Dariusz Nowakowski, Magda Kubiaczyk, Adam Czyżewski , Krzysztof Matusiak, Jakub Garstka.

Pragniemy podzielić się naszą wiedzą z innymi osobami mieszkającymi w naszej gminie.
Zorganizowaliśmy wystawy poświęcone Hansowi Paasche z okazji 125 rocznicy urodzin oraz 86 rocznicy jego śmierci. Przygotowaliśmy stronę internetową, album oraz folder jemu poświęcony. Wysłaliśmy informacje na stronę internetową w Kanadzie. Strona ta poświęcona Hansowi ukazuje się w języku angielskim, niemieckim i polskim. Wspólnie z klubem rowerowym ,, Dynamo”( opiekun Daniel Wilk) wytyczyliśmy ścieżkę rowerową im. Hansa Paasche prowadzącą z Krzyża do Zacisza. Odbyły się dwie takie wycieczki. Przygotowaliśmy przewodnik dla zwiedzających ścieżkę. Nawiązaliśmy liczne kontakty z osobami oraz instytucjami, które pragną wspierać nasze działania;
Jerzy Giergielewicz – osoba, dzięki której zainteresowaliśmy się postacią Hansa oraz udostępnił nam informacje w języku polskim, które sam przetłumaczył z języka niemieckiego.
Werner Lange – autor biografii H. Paasche, przesłał nam liczne artykuły, fotografie i ich opisy. Podał nam adres wnuka Hansa – Gotfrieda Paasche mieszkającego w Kanadzie z którym jesteśmy również w kontakcie. Nawiązaliśmy również kontakt z zamkiem Ludwigstein. Znajduje się tam Archiwum Hansa Paasche, jego płyta nagrobna oraz 600-letnia lipa nazwana jego imieniem. Obecnie jest to Ośrodek Młodzieży Niemieckiej. Dyrektor tego ośrodka pan Stephan Sommersfeld pragnie rozpocząć współpracę z naszym gimnazjum.
Z kolei pan Olaf Grabowski z archiwum w zamku przesłał nam oryginalny, pochodzący z 1913 roku zeszyt ,, Oddział przedni” w którym ukazała się najpopularniejsza książka H. Paasche ,, Podroż badawcza Lukanga Mukara w głąb Niemiec”. Otrzymaliśmy również książkę o niemieckim ruchu młodzieżowym ( jednym z inicjatorów jego powstania był H. Paasche). Cenna dla nas jest również przesłana bibliografia obejmująca wszystkie pozycje napisane przez Hansa jak i o nim. Nawiązaliśmy również kontakt z organizacją w Hannoverze zajmującą się opieką nad grobami niemieckimi znajdującymi się na terenie Polski oraz z panem Ingo Wrobinger, nauczycielem nauk społecznych przy Haranni- Gymnasium w Herne oraz przewodniczącym stowarzyszenia Niemiecko- Polska – Alternatywa.
Otrzymaliśmy również obietnicę wsparcia finansowego od Burmistrza Miasta i Gminy Krzyż Wlkp. oraz ,, Stowarzyszenia Obywatelskiego” na realizację projektu.

Pragniemy dalej zajmować się tym miejscem i jego historią. Obecnie pracujemy nad prezentacją multimedialną oraz nad internetową stroną gimnazjum, będzie to podsumowanie działań w bieżącym roku. Przygotowujemy również wystawę oraz materiały w języku niemieckim. W czerwcu na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprezentujemy nasze działania na ogólnopolskiej wystawie projektów ,, Ślady Przeszłości” w Warszawie. Przygotujemy płyty z informacjami i materiałami, które udało nam się zgromadzić i przekażemy je szkołom w naszym mieście oraz instytucjom, które wspierają nasze działania.
Wszystkim tym, którzy nas wspierają serdecznie dziękujemy.

Organizator uroczystości oraz opiekun Koła Regionalnego Ludmiła Wicher.

No comments yet»

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: